Letní tábor Jámy lvové

Kompletní sbírka fotek.
Podívejte se na zážitky z táborů z pera jejich účastníků v letech: 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024.

V Jámě lvové 2022

V pondělí 18. července začal v RS Svatý Štěpán u Mýta další skvělý tábor Jámy lvové. Nejdříve jsme se zorientovali ve středisku, vyrobili si kalíšky a ubytovali se do chatek. Poté následovaly seznamovačky, při kterých jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o ostatních, abychom je mohli zapomenout a v příštím roce se je dozvědět znovu. Obzvláště jedna seznamovačka, při které jsme si kradli identity, účastníkům spíš popletla to málo, co si pamatovali, než aby jim pomohla. Večer se účastníci rozdělení do redakcí novin a vědeckých magazínů stali svědky pokusu cestování časem, který se nevydařil podle plánů a stal se tak zápletkou pro celotáborovou hru (CTH).

Ilustrační foto

CTH letos spočívala v cestování mezi slavnými městy napříč různými dobami. Cílem hry bylo vyrobit co nejvíce vynálezů, přičemž v každém městě bylo možné vyrobit právě jeden. V každém městě šlo také obchodovat s pěti z celkově deseti surovin, takže si týmy obchodováním vydělávaly a zároveň získávali suroviny potřebné k výrobě vynálezů. Účastníkům napříč týmy se za dobu tábora povedlo systém obchodování se surovinami několikrát rozbít, a tak museli postupně vzniknout dodatky A, B a C. Kvůli tomu byla pravidla na konci tábora několikrát delší než na začátku.

Ilustrační foto

Druhý den stejně jako většina následujících začal zpívaným budíčkem a rozcvičkou. Po snídani následoval sport, při kterém jsme se rozdělili do tří týmů a hráli přehazku, nebo se zkoušeli naučit základy volejbalu. Poté jsme se přesunuli dovnitř na první přednášku tohoto roku, kterou si pro nás připravila Zuzka. Byla to super přednáška a téma čas se náramně hodilo k CTH. Odpolední hra se odehrávala na bojišti. Byla to strategická hra, kde každý měl svou hodnost, podle které mohl jiné hodnosti porazit, cílem bylo zjistit, kdo z nepřátel je vlajkonoš a vyřadit ho z boje. Po hře byla možnost jít se vykoupat do blízkého rybníku, někteří se na poslední chvíli podle teploty vody rozhodli, že se vlastně koupat nechtějí, ale na výběr už neměli :D. Večer (a v noci) proběhla první noční hra, která se odehrávala v pohádkovém světě a my museli plnit úkoly pohádkových postav. Také jsme si v průběhu druhého dne zvolili projekt, na kterém jsme pracovali po celý tábor.

Ilustrační foto

Jak jsme se již v úterý kvůli instrukcím od orgů domnívali, tak jsme ve středu vyrazili na výlet. Již ráno bylo jasné, že bude vedro po celý den, ale aspoň jsme se nemuseli bát deště. Při výletě nesměla chybět slovní hra kontakt, která se začala hrát jen pár minut po východu z tábora. Po pár hodinách příjemné cesty lesem jsme dorazily k prvnímu cíli – na kopec Bábovku, kde jsme si chvíli odpočinuli. Poté jsme vyrazily dál směrem do Strašic, kde nás čekalo překvapení v podobě muzea starších modelů autobusů, trolejbusů a tramvají, a především svezení do tábora jedním z historických autobusů a ušetření nás zpáteční cesty na nohou. Po večeři se hrály deskovky jako např. bang, hanabi nebo set, ale nejdéle vydržela asi nejhlasitější skupinka hrající hru jungle speed.

Ilustrační foto

Čtvrteční dopoledne náleželo sportu, oproti minulému nebyl dnešní sport známý, naopak se jednalo o výmysl Lídy. Sport se hrál jako házená až na góly – nebylo cílem hodit míč do nepřátelské branky, ale trefit a shodit nepřátelskou lahev. Nápad to byl jednoduchý, ale překvapivě zábavný. Při následující přednášce, kterou si pro nás připravil Matěj, jsme se kromě plno zajímavých věcí dozvěděli i to, že existuje více jak 50 000 různých definic středů trojúhelníku. Na odpolední hru jsme zašli do nedalekého lesa. Hra spočívala v obchodování s legálními i nelegálními surovinami mezi několika tržišti, ale na rozdíl od CTH pouze v Alexandrii a pouze v jednom čase. Cestou zpátky do tábora jsme posbírali dříví a večer si opekli špekáčky při prvním kratším táboráku.

Ilustrační foto

Pátý den byly místo dopoledního sportu hry důvěry – ať už méně náročné jako pád důvěry, tak i náročnější, u kterých jsme doufali, že nás fyzika nezradí, jako třeba udržení člověka na laně. Dnešní přednášku si pro nás připravili Láďa a Kobi, a to na téma komunikace automobilů. Asi nejzábavnější část byly velmi názorné ukázky na účastnících toho, jak by si automobily mohly v budoucnu předávat informace. Při odpolední hře jsme museli projít univerzitu v Alexandrii, a tudíž si zapamatovat mnoho vědeckých definicí, tvrzení a vzorců. V průběhu hry nás překvapil déšť, ale naštěstí jsme hru mohli dohrát pod střechou. To bylo velké štěstí, protože jinak bychom neviděli skvělý herecký výkon Matěje a Rézi. Večer proběhli konzultace, tedy přednášky v malých skupinkách na témata, která jsme navrhli my nebo vybrali orgové.

Ilustrační foto

V sobotu se konala jedna z nejoblíbenějších a nejočekávanějších částí tábora – šifrovačka. Rozstřel vyřešily všechny týmy docela rychle, ale tím šifrovačka teprve začala. Týmy, které si všimly, že na novinách, které jsme s sebou dostali, není napsáno, že neobsahují žádnou šifru, tím mohly ušetřit i několik hodin. Já jsem naštěstí o ten skvělý pocit, když už dvě hodiny koukáte na stejnou šifru a přemýšlíte, co ze šifrovacích pomůcek byste mohli použít, nepřišel, a to můj zážitek jen zlepšilo. Na rozdíl od minulého roku se všem týmům povedlo vrátit do půlnoci, což některé mrzelo a někteří byli rádi, že můžou jít spát relativně brzy. Pro týmy, které se vrátily dostatečně brzo ještě proběhlo večerní koupání a rozhodně stálo za to.

Ilustrační foto

Uběhlo to jako voda a už jsme byli v polovině tábora. Protože nám odjíždějící tábor zabral volejbalové hřiště, tak se sport improvizovaně změnil na hodinu tance. Přednášku si pro nás připravila Mája a skvěle nám vysvětlila téma citizen science (občanská věda) – spolupráci vědců a amatérů při výzkumu. Při odpolední hře jsme museli v týmech kupovat články do novin, jenže jak nám bylo řečeno již před začátkem hry, byl to absolutní chaos a hra nedala se stíhat tak, jak by si to člověk přál. Čas před večeří většina účastníků použila k práci na projektech. Po večeři jsme se vrátily do nedalekého lesa na noční hru, při které jsme se museli podle příběhu v CTH dorozumět s domorodci. Vymýšlení způsobu jak byla opravdu sranda.

Ilustrační foto

Celé pondělní dopoledne patřilo staronovému konceptu – workshopům, tedy menším půldenním projektům. Účastníci si mohli např. vytvořit karetní hru set, vytvořit si ve skupince vlastní fantasy svět nebo si projít sbírku starých mobilů. Po obědě následovala hra, při které se týmy snažily na svých polích poskládat co nejvýhodnější obrazce z barevných papírků a zároveň mohli škodit nevyhovujícími barvami ostatním týmům. Podle instrukcí, které jsme dříve dostali, jsme si byli jistí, že labyrint proběhne právě dnes. Přesto nám bylo večer oznámeno, že se máme dát do gala a připravit se na taneční večer. Možná si s námi orgové hráli právě proto, že za posledních pár dní od nás hodně krát slyšeli, jak jsou předvídatelní, kdo ví? :D. Každopádně jsme se naučili základní kroky quickstepu a rumby, a dokonce i jeden tanec ze středověku. Poté ještě nesměla chybět diskotéka.

Osmý den jsme si znovu zahráli upravenou házenou z druhého dne. Následovala super přednáška na téma cévní soustava v lidském těle, kterou si pro nás připravila Lenička. Při odpolední hře jsme se ocitli na divokém západě a měli si vydělat co nejvíce peněz. Buď jsme mohli sbírat zlato nebo se snažit ve skupinkách chytat bandity, ale na to byl potřeba daný počet lidí a z každého jednoho z nich se mohl stát zrádce (zradit početnou skupinku byla fakt sranda :D). Večer přišel dlouho očekávaný a předpovídaný labyrint. Příběh se odehrával na moři a naším úkolem bylo získat zpět prsten, který nám ukradl zlý pirát. Celý labyrint byl super, především easter egg, který umožnil speciální interakce s postavami, pokud jsme měli na hlavě papouška, jsme si moc užili.

Ilustrační foto

Protože jsme ve středu byli unavení po labyrintu, tak se dopolední program skládal pouze z přednášky o algoritmech, kterou si pro nás připravila Rézi. Díky ukázkám na kelímcích se dala dobře pochopit i přes velkou únavu. Odpoledne jsme byli všichni účastníci společně vhozeni do lodi, která se řítila do černé díry. Chvíli nám zabralo, než jsme pochopili, že musíme jednotlivé části lodi opravit ve správném pořadí, jinak náš dosavadní postup zmizí. Ještě déle nám pak zabralo udělat vše správně, ale nakonec se nám to podařilo, a když zachráníte loď před pádem do černé díry, tak se musí slavit :D

Ilustrační foto

Předposlední den tábora měl nesrovnatelný program s ostatními dny. Po snídani jsme se fotili ve všelijakých skupinách a blbli s kostýmem lva. Poté jsme měli čas na dodělání projektů a přípravu stánku na finální prezentaci projektu. Prezentace proběhla po obědě, a to novým způsobem – místo abychom prezentovali před všemi, tak měl každý projekt svůj stánek a podle rozvrhu jsme buď prezentovali na svém stánku nebo zkoumali ostatní projekty. Po sklizení stánků bylo vyhodnocení CTH – nejvíce vynálezů vyrobil a zvítězil tým ZVZS (Země vycházejícího zeleného Slunce). Večer následovala vzpomínková cesta, abychom si před psaním margaretek (vzkazů, které si každý otevře až doma) vzpomněli na vše, co jsme za tábor zažili. Pak už následoval jen táborák, kde jsme zpívali táborovky, zhruba ve tři hodiny ráno jsme se dostali k vánočním koledám a někteří u psaní margaretek vydrželi až do šesti ráno, kdy je mile překvapil východ slunce a mohli bez problémů dopsat i zbylé margaretky.

Ilustrační foto

Po dvou hodinách spánku přišel poslední den tábora a s ním i loučení se všemi skvělými lidmi, se kterými jsem strávil dva další nezapomenutelné týdny.

Byl to můj poslední rok jámy jakožto účastníka a byl stejně skvělý ne-li lepší než minulé dva ročníky, kterých jsem se taky zúčastnil. Proto doufám, že se s vámi všemi ještě někdy uvidím.

A hlavně mockrát děkuji všem orgům i lidem, kteří se na přípravě tábora jakkoli podíleli

Jste skvělí! <3

Matěj – účastník tábora

Chyba v zadání 1A
02.11.2024

Ahojte Jámáci! Možná jste si všimli, že se v úloze 1A „Jabka, hrušky“ nachází drobná chyba ve větě: „Ten vnitřní součin se skládá z rozdílu součtu švestek s jablky a podílu švestek s broskvemi,“ z níž nelze zjistit kde se vlastně nachází součin.

Věta byla v zadání opravena na: „Ten vnitřní součin se skládá z rozdílu součtu švestek s jablky a podílu švestek s broskvemi a to se násobí součtem hrušek se švestkami.“ Případné chyby ze starého zadání plynoucí vám odpustíme. 🙂

16. ročník
03.10.2024

Další ročník je opět tady! Na stránkách už můžete stahovat zadání prvního kola, tak hurá do řešení! Čas máte do 11. 11., přejeme vám hodně trpělivosti a bystrou mysl. Aby vám nic neuniklo, můžete nás sledovat také na facebooku a instagramu :)

Přihláška na tábor
10.06.2024

Už přijímáme přihlášky na tábor, takže neváhej a přihlášku nám vyplň a odevzdej do odevzdávátka! Čas máš do 17.6.2024

Výsledky 3. kola
24.05.2024

Na stránce výsledky se můžeš kouknout jak si momentálně vedeš po opravení třetího kola :)