Letní tábor Jámy lvové

Kompletní sbírka fotek.
Podívejte se na zážitky z táborů z pera jejich účastníků v letech: 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024.

V jámě lvové 2010

aneb jak vypadal historicky první letní tábor.

Kdybychom měli jedním slovem říct, jaký tábor jsme chtěli udělat, řekli bychom určitě netradiční. Chtěli jsme, abyste poznali věci, o kterých jste dosud neslyšeli, zahráli si sporty, o kterých jste možná ani nevěděli, a ze všeho nejvíc jsme chtěli, abyste při hrách zapojili nejen svaly, ale i mozek. A tak jsme se rozhodli propojit celý tábor jednou hlavní myšlenkou: hrajeme si na šílené vědce, kteří vám ukáží něco z toho, co se u nás na ČVUT dělá (aby mě někdo nechytal za slovo, tak ne, mosty ze špaget na škole nikdo nestaví ;) a snad vás u toho trochu pobaví. Snažili jsme se vás proto dopoledne vždy poučit nějakou krátkou přednáškou, odpoledne zkusit aplikovat něco z toho, co jste se dozvěděli, a mezitím vás trochu uběhat :).

Klasické hodnocení uklizenosti pokojů jsme zkusili trochu ozvláštnit tím, že "oceněný" pokoj musel následující den nosit nepraktická plyšová prasátka. Na první pokoj tahle zátěž fungovala bezvadně a hned druhý den měli uklizeno. Pozdější "vítězové" už byli otrlejší a z plyšáka na krku si moc nedělali. Příští rok budeme asi muset přejít na kovadliny :).

Další experiment spočíval v anonymním přidělování korálků různých barev (pokud si je už nepamatujete, jsou tady). Žluté se přidělovaly sluníčkám, modré vtipálkům, růžové tajným láskám a černé byly pro policisty a fotografy. Takže třeba takový Honza, hlavní fotograf a zároveň policista brzo vyhlásil soutěž o to kdo získá co nejvíc černých korálků, zřejmě vyhrál :).

Seznamovací hra s celtou

Banda šílených vědců v našem podání vás přivítala stylově kouřovou clonou z nepovedeného pokusu a protože si sama už nevěděla rady, požádala vás o pomoc se zkoumáním území Jámy lvové. Večer byl pak věnován seznamování. Představily se čtyři soutěžní týmy - Yntelygenťácy, Surikaty, Koblížci a Jaderný odpad a zahráli jsme si několik seznamovacích her, aby se nám navzájem jména lépe pamatovala. Určitě si ještě vzpomenete například na hru “Hádej kdo je na druhé straně celty”.

Lacrosse

Druhý den jsme začali naplno s obvyklým programem. Tomáš si pro vás připravil přednášku o Mandelbrotově množině, Zdeňka vám představila Lacrosse a odpoledne jsme si hráli na roboty. Hopsání v kruhu, hopsání vedle sebe, hopsání za sebou a ještě nezapomenout na “sudo” před příkazem, aby ten robot už konečně pohnul svou plechovou kostrou. Kdo si ještě teď opakuje “sudo”, toho jistě potěší komiks. Večer nám plány na táborák sice překazil déšť, ale i při městečku Palermo s roztodivnými postavami a nebo při bluffu či písničkách bylo hodně veselo.

Fakulta dopravní byla na programu v pondělí a přednášelo o satelitních navigačních systémech. Díky téhle přednášce nám pak GPSky byly moc užitečné v šifrovačce i při stavění pyramid. Odpoledne jsme měli hodně napilno, stihli jsme stavění vlaštovek (zájemci o další vzory vlaštovek se mohou podívat třeba na tuhle stránku) a později čehokoli, co poletí (i létajících prasátek). Pak následovala zdaleka nejoblíbenější hra tábora: Kamiony. Zboží se převáželo a pašovalo od Otvírakova až po dálnici na L.A. ve velkém. Hru si všichni pochvalovali až na dva policejní chudáky, kteří lítali hodinu a půl po lese, museli snášet útlak ze strany soutěžících i pokoutných prodejců "nelegálního zboží" a nakonec ještě dostali mega příděl černých korálků. Večer se nám podařilo přesvědčit nebe, aby nepršelo, a konal se táborák. Tím ale program neskončil. V noci jste všichni úspěšně absolvovali stezku odvahy, na níž jste se museli popasovat s nástrahami jako čištění zubů poslepu, komplexní čísla, korálky či prasátko Kamča, které zůstane asi ještě dlouho ve vaší paměti :).

V úterý se programu a fakulty biomedicínského inženýrství chopila Zuzka a nutno říct, že jsme nečekali, s jakým zájmem se přednáška o DNA setká. Odpoledne na buňky útočily makrofágy s lymfocyty a vaši paměť jsme pak podrobili zatěžkávací zkoušce ve hře Willisův okruh (ne Wilsonův okruh, to byl americký prezident ;). Večer proběhly legendární Aktivity, kde se například pantomimou předváděl příliv nebo cucavý bobon (obojí úspěšně!), kreslil se nesmysl (který Tomáš ilustroval horkovzdušným balonem letícím pod zemí) a ústně se vysvětloval třeba Bundestag.

Společná fotka z hradu Vrškamýk

Pátý den jsme šli na celodenní výlet na hrad Vrškamýk. Cestu nám zpříjemnila bitka o prádelní kolíčky a přeměna Lucky na kolíčkového dráčka :). Předvedli jsme si GeoCaching a stavěli pyramidy. Dalece jste předčili naše očekávání a hned dvěma týmům se podařilo objevit všechny ostatní pyramidy. Večer jsme pak znovu dostáli heslu, že jsme netradiční tábor - dup, dup, dup - DDR Bumble bee! Lukáš vzkazuje, ať doma poctivě trénujete, abyste mu mohli příští rok ukázat, zač je toho loket :).

Čtvrteční program měla na starost Kamča, která nám na stříbrném podnose naservírovala vysoce odbornou přednášku o těstovinách a vlastně i tak trochu jazykový kurz (kolika jazyky umíš říct těstoviny, tolikrát jsi člověkem :). Po obědě jste se mohli pustit do výroby uměleckých předmětů z těstovin a také do královské disciplíny: výroby mostů, aby unesly co největší zátěž. Později odpoledne kvíkala na sluníčku prasátka a večer jsme si zahráli obdobu televizního AZ kvízu. Trochu nás při ní znervózňoval tým Yntelygenťáků v čele s Hankou, která kromě jedné otázky zpravidla odpovídala ještě dřív, než Lukáš dočetl zadání :).

Vítězný tým v záchraně vajíčka

V pátek vás Zdeňka rozhýbala aerobikovou DDR rozcvičkou. Lucka Vám vysvětlila, jak se obchoduje s bitlandskými obchodníky v binární soustavě a hned na to jste si museli poradit s tvorbou záchranné konstrukce z papíru pro vajíčko zavěšené asi dva a půl metru nad zemí. Vyrobené konstrukce byly opravdu originální a dvě z nich i hodně úspěšné, jedna dokonce téměř absolutně. Práci s binární soustavou jste pak využili při hře mimozemšťané útočí. Zákeřný Borg Pepa útočil na vše, co se hýbalo, avšak na lidi s hydrofobním korporálně adaptivním štítem neměly jeho zbraňové systémy žádný efekt. Vlastně šlo o obyčejnou pláštěnku. Tábor není tábor bez pořádné diskotéky, takže jsme večer trochu provětrali reproduktory a vyzkoušeli naši výdrž na parketu.

Sobota přinesla kromě Honzovy přednášky o kompresi a šifrování dat také den plný sportu. Dohrávaly se turnaje, koupalo se v bazénu a proběhla programátorská olympiáda. Vyzkoušeli jste si třeba, že hod disketou vyžaduje vhodnou techniku, že udržet kapesník ve vzduchu pomocí foukání není vůbec lehké nebo že v záchranné vestě se plave opravdu blbě :). Večer jsme vás chtěli před šifrovačkou (o které jste samozřejmě nevěděli) trochu šetřit, takže jsme si ještě jednou zazpívali u táboráku a šli spát skoro se slepicemi.

Jeden z týmů v šifrovačce

Konečně jste zjistili, kde leží království Fagaraš, kolik skáče do výšky Řehoř Veliký a že každá šifrovačka má tzv. zákysovku (v naší to byla šifra se smajlíky). Klobouk dolů před Šneky, kteří ji i s přesunem na další stanoviště zvládli za 40 minut. Po takovém výkonu přišlo malé občerstvení jistě vhod, a tak Evka se Zuzkou rozdávala na osmém stanovišti lahodně ochucené gumové hrošíky. Po deseti kilometrech, deseti šifrách a deseti hodinách dorazily všechny týmy do cíle a večer se vyhlašovaly výsledky. Rozdíl mezi prvními dvěma týmy byl pouhých deset minut.

Poslední kompletní den tábora patřil fakultě elektrotechnické a postaral se o něj Pepa. Znalosti z přednášky o základních prvcích elektrických obvodů jste využili při hře "Stavíme zdroj z brambor". A taky možná máte ještě někde doma vlastnoručně vyrobený bzučák. Večer už byl ve znamení vyhlášení výsledků celotáborové hry na šílené vědce, oceňování, ČVUT švihadel a loučení. Přišla také pomsta vedoucím, kteří si na uklízení svých pokojů moc nepotrpěli. Někteří (nebudeme jmenovat, že Verčo ;) jim vyrobili prasátka z papíru, na které se druhý den u čerpací stanice tvářili dost podivně :). Samozřejmě jsme vás nemohli ochudit o diskotéku na rozloučenou, tentokrát s DJ Štefanem.

Pevně věříme, že jste si to s námi užili stejně jako my s vámi. Na závěr bychom rádi poděkovali ČVUT a speciálně paní Vondrákové za svěřenou důvěru a podporu. Moc si přejeme, aby se z tábora stala hezká každoroční tradice.

Chyba v zadání 1A
02.11.2024

Ahojte Jámáci! Možná jste si všimli, že se v úloze 1A „Jabka, hrušky“ nachází drobná chyba ve větě: „Ten vnitřní součin se skládá z rozdílu součtu švestek s jablky a podílu švestek s broskvemi,“ z níž nelze zjistit kde se vlastně nachází součin.

Věta byla v zadání opravena na: „Ten vnitřní součin se skládá z rozdílu součtu švestek s jablky a podílu švestek s broskvemi a to se násobí součtem hrušek se švestkami.“ Případné chyby ze starého zadání plynoucí vám odpustíme. 🙂

16. ročník
03.10.2024

Další ročník je opět tady! Na stránkách už můžete stahovat zadání prvního kola, tak hurá do řešení! Čas máte do 11. 11., přejeme vám hodně trpělivosti a bystrou mysl. Aby vám nic neuniklo, můžete nás sledovat také na facebooku a instagramu :)

Přihláška na tábor
10.06.2024

Už přijímáme přihlášky na tábor, takže neváhej a přihlášku nám vyplň a odevzdej do odevzdávátka! Čas máš do 17.6.2024

Výsledky 3. kola
24.05.2024

Na stránce výsledky se můžeš kouknout jak si momentálně vedeš po opravení třetího kola :)