Letní tábor Jámy lvové

Kompletní sbírka fotek.
Podívejte se na zážitky z táborů z pera jejich účastníků v letech: 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021,

V Jámě lvové 2017

Tunel důvěry

V pondělí 17.7. odpoledne začínal můj první tábor Jámy lvové. Do Meziříčka u Velkého Meziříčí jsem přijela trochu nervózní, ale také plná očekávání! Hned po tom, co jsme přijeli a trochu se rozkoukali, si každý z nás šel vyrobit Béňovu misku, do které jsme v průběhu celého tábora dostávali korálky, které podle barev vyjadřovaly to, jak působíme na ostatní (např. červený – mám tě rád, hnědý – ukliď si, atp.). No a pak už přišlo na řadu seznamování pomocí her jako třeba na vězně anebo hádání jmen ve dvojicích. Po částečném seznámení následovala večeře a poté další nálož seznamovacích her. Když jsme se všichni znali, mohl začít první večerníček. Jelikož téma letošního tábora bylo Bakterie, každý večer se četlo z knihy Lovci mikrobů. Po večerníčku a ukolébavce, to už všichni byli všichni dost unavení, se šlo spát. Asi o půlnoci se v každé chatce ozvalo: „Vezměte si baterky, teple se oblečte a sraz je u ohniště!“. Tam každý dostal číslo na záda a šlo se do lesa. „Budeme hrát útěk z Petriho misky. Úkolem každého je najít rukavici se svým jménem. Když na vás nějaký org posvítí baterkou a řekne číslo, co máte na zádech, musíte se jít ke mně oživit.“, řekla Zuzka. V rukavici byl Přísně tajný deník jedné (ne tak zcela obyčejné) bakterie a ještě barevný obrázek bakterie, který určoval barvu týmu, k němuž jsme po celý tábor měli patřit.

Budíček

V úterý, po zpívaném budíčku a rozcvičce, byla přednáška o DNA a genetice. Dozvěděli jsme se třeba, jak je možné, že dítě může mít modré oči, i když oba rodiče mají oči hnědé. Dopolední sport určitě všechny bavil, hráli jsme frisbee a lakros. Po obědě se šlo do Kamenice a tam jsme se stali vyzvědači. Každý tým měl vyhrazené své území a chodil vyzvídat k ostatním týmům odpovědi na otázky, které se dozvěděl u orga na svém stanovišti. Po večeři si každý vybral téma svého projektu, např. obojživelné vznášedlo, legoroboti nebo karetkování.

Chorá Mája

Středa ráno a další přednáška, tentokrát o bakteriích a zajímavostech o nich. Z této přednášky víme, kdo a kdy vynalezl penicilin, co znamená bakterius, i to, že některé bakterie svítí a všechny rozpoznají den a noc. Následovala vybíjená s králem a po obědě jsme se pomocí kvízu a orákula snažili dostat do trezoru. Jelikož jsme prožívali dvojitou středu, měli jsme polední táborák a hned poté i noční hru. Ve středu č. 2 se rozpršelo, a tak jsme řešili různé matematické úlohy a chytáky. Pak jsme se vrhli na projekty a v opravdovou noc se hrála už 2. noční hra dne 🙂 Tentokrát byly 2 týmy, které si hlídaly a zároveň i měnily barvy baterkových světýlek, které byly umístěny u stromů, a současně trhaly členům nepřátelského týmu ocásky – proužky látek umístěné na zadní části těla. Byla to opravdu báječná hra!

Stavba mostu

Ve čtvrtek jsme se dozvěděli něco o počítačích, třeba, že ALU je kalkulačka a IF znamená jestliže. Po přednášce jsme hráli Válku patogenů. Každý tým měl svůj kruh a do něj se snažili dostat členové ostatních týmů. Když je v kruhu nikdo nechytil, mohli nalepit lepítko svého týmu na orga sedícího uprostřed kruhu. Odpoledne jsme v lese hráli hru, kdy jsme se pomocí různých početních operací měli dopídit k výslednému kódu. Večer byly konzultace k tématům, které jsme si na začátku dne vybrali (např. přemnožení bakterií, robotická ruka nebo genetika).

Šifrovačka

Pátek se od ostatních dnů lišil. Byla ŠIFROVAČKA! Po celém dnu plahočení po okolních vesnicích a návštěvě Haniččiny maminky v Měříně následoval zasloužený odpočinek u táboráku. Zpívali jsme všechny písničky z našeho super bakteriálního zpěvníčku – jako třeba Žízeň, Pochod marodů nebo Zlatý údolí.

Projekty

V sobotu převzali program Medvědovci (účastníci minulých táborů) a nepřednášel nikdo jiný než sám Medvěd 🙂 Tentokrát na téma úhly, jejich výpočty, odpočty a dopočty. Sportovní program byl trénink a taktika frisbee a odpoledne jsme v lese hráli Kámen, nůžky, papír proti Medvědovcům. Večer byla hra na roboty. Okolo chatek jsme hledali různé pokyny, třeba jako: „Vytvořte kruh, chytněte člověka před sebou za uši a zpívejte Jede, jede mašinka.“, a tím jsme robota donutili vykonat nějaký pohyb. Po rozklíčování všech těchto jednotlivých pokynů jsme robota měli dostat určenou dráhou až ke skleničce s lentilkami a donutit ho, aby ji přesypal.

Laborantky

Nedělní přednáška se týkala automatů a jejich funkcí. V dopoledním programu jsme hráli kubb, petanque a nohejbal. Po obědě jsme šli do lesa, kde si každý tým postavil domeček z toho, co našel a dostal do něj papírky (své živiny). Ty musel chránit a získat jich co nejvíc. Do kradení živin zasahovala vybíjená. Na obranu svých živin jsme koulemi vybíjeli přicházející nepřátele a ti se potom museli jít oživit. Večer se konal Béňův taneční večer, naučili jsme se waltz, jive a kvapík.

Rozdělávání ohně

V pondělí byla trochu jiná přednáška o zdravovědě. Naučili jsme se poskytovat první pomoc. Dopoledne jsme hráli LSD – Láďovu hru s papírky a odpoledne jsme se dostali do Las Viras. Měli jsme neomezený účet a naším úkolem bylo utratit co nejvíc peněz. Mohli jsme jít do kina, divadla, na módní přehlídku, do restaurace a dát si třeba luh z chaluh 🙁 nebo do aquaparku (rybníka), a to i když pršelo! V pondělí večer bylo hromadné objetí a odjezd Medvědovců. Následovaly druhé konzultace a tak trochu jiný večerníček v podobě super divadla z Las Viras.

Lodička

Úterní den nebyl stejný jako všechny ostatní. Šli jsme totiž na celodenní výlet do Velkého Meziříčí. Navštívili jsme věž kostela sv. Mikuláše, poslali pohledy a dali si zmrzlinu. Když jsme se vrátili do tábora, čekala na nás vodní bitva a překvapení: antibiotika – Medvědovci – a spousta legrace 🙂 Večer jsme měli táborák a špekáčky.

Rozcvička

Ve středu jsme se na přednášce o závislostech dozvěděli, jak vlastně vznikají a jak se jich také zbavit. Pak tradiční sportovní aktivita. Odpoledne jsme hráli druhou, vylepšenou, verzi války patogenů a večer jámácký AZ kvíz s otázkami typu „Kolik mají orgové dohromady sourozenců?“ nebo „Podle koho je pojmenovaná kaple v Kamenici?“.

Pyramida

Čtvrteční dopoledne jsme dokončovali projekty a odpoledne proběhla jejich prezentace. Bylo také celkové vyhodnocení celotáborové hry a odměnění všech účastníků tábora, a následovalo hromadné focení. No a večer byl druhý taneční večer a diskotéka.

Lukáš

V pátek nás čekalo loučení, bylo dlouhé a taky smutně veselé nebo vesele smutné! Loučila jsem se svými mnoha kamarády (tím myslím nejen své vrstevníky, ale i naše úžasné orgy), o kterých jsem ještě před 12 dny neměla ani tušení, a teď mi připadalo, že bez nich ani nechci odjet! Prožila jsem ty nejúžasnější dny nabité k prasknutí, plné dobré nálady, přátelských okamžiků a nekončící legrace. A už teď vím, že jsem se stala součástí super party, se kterou bych chtěla prožít ještě nekonečné množství zážitků!

Skupinová před výletem
Skupinová v tričku

A tak za všechny Jámáky 2017 prohlašuji:

NAŠIM ORGŮM DÍKY PATŘÍ, JSTE NÁS VŠECH POKREVNÍ BRATŘI,
PERLAMI JSTE TÉTO DOBY, PARŤÁCI DO NEPOHODY

Mája, účastnice tábora

Došlá řešení
02.12.2022

V sekci Výsledky jsme zveřejnili seznam došlých řešení, zkontroluj si prosím, zda se nám některé tvé nezatoulalo a pokud ano, ozvi se nám co nejdříve na email jamalvova@jamalvova.cz.

Konec 1. kola
21.11.2022

Připomínáme, že dnes se poslední den, kdy můžete odevzdávat svá řešení prvního kola! Všichni opravující již nedočkavě přemítají, jak jste si s úlohami poradili.

Chyba v zadání 5B
10.10.2022

Ahojte Jámáci! Možná jste si všimli, že se v úloze 5B Tempery pro ptakopyska liší počty čtverečků na obrázku a v zadání. Jedná se o chybu a je na vás, zda budete počítat s počty v zadání, nebo si čtverečky spočítáte správně, budeme uznávat obě verze.

Začátek 1. kola
03.10.2022

Měsíc školičky je za námi a nadešel čas pustit se do prvního kola letošního ročníku! Nemeškejte a dejte se do řešení, čas máte do 21. listopadu.