Letní tábor Jámy lvové

Kompletní sbírka fotek.
Podívejte se na zážitky z táborů z pera jejich účastníků v letech: 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024.

V Jámě lvové 2017

Tunel důvěry

V pondělí 17.7. odpoledne začínal můj první tábor Jámy lvové. Do Meziříčka u Velkého Meziříčí jsem přijela trochu nervózní, ale také plná očekávání! Hned po tom, co jsme přijeli a trochu se rozkoukali, si každý z nás šel vyrobit Béňovu misku, do které jsme v průběhu celého tábora dostávali korálky, které podle barev vyjadřovaly to, jak působíme na ostatní (např. červený – mám tě rád, hnědý – ukliď si, atp.). No a pak už přišlo na řadu seznamování pomocí her jako třeba na vězně anebo hádání jmen ve dvojicích. Po částečném seznámení následovala večeře a poté další nálož seznamovacích her. Když jsme se všichni znali, mohl začít první večerníček. Jelikož téma letošního tábora bylo Bakterie, každý večer se četlo z knihy Lovci mikrobů. Po večerníčku a ukolébavce, to už všichni byli všichni dost unavení, se šlo spát. Asi o půlnoci se v každé chatce ozvalo: „Vezměte si baterky, teple se oblečte a sraz je u ohniště!“. Tam každý dostal číslo na záda a šlo se do lesa. „Budeme hrát útěk z Petriho misky. Úkolem každého je najít rukavici se svým jménem. Když na vás nějaký org posvítí baterkou a řekne číslo, co máte na zádech, musíte se jít ke mně oživit.“, řekla Zuzka. V rukavici byl Přísně tajný deník jedné (ne tak zcela obyčejné) bakterie a ještě barevný obrázek bakterie, který určoval barvu týmu, k němuž jsme po celý tábor měli patřit.

Budíček

V úterý, po zpívaném budíčku a rozcvičce, byla přednáška o DNA a genetice. Dozvěděli jsme se třeba, jak je možné, že dítě může mít modré oči, i když oba rodiče mají oči hnědé. Dopolední sport určitě všechny bavil, hráli jsme frisbee a lakros. Po obědě se šlo do Kamenice a tam jsme se stali vyzvědači. Každý tým měl vyhrazené své území a chodil vyzvídat k ostatním týmům odpovědi na otázky, které se dozvěděl u orga na svém stanovišti. Po večeři si každý vybral téma svého projektu, např. obojživelné vznášedlo, legoroboti nebo karetkování.

Chorá Mája

Středa ráno a další přednáška, tentokrát o bakteriích a zajímavostech o nich. Z této přednášky víme, kdo a kdy vynalezl penicilin, co znamená bakterius, i to, že některé bakterie svítí a všechny rozpoznají den a noc. Následovala vybíjená s králem a po obědě jsme se pomocí kvízu a orákula snažili dostat do trezoru. Jelikož jsme prožívali dvojitou středu, měli jsme polední táborák a hned poté i noční hru. Ve středu č. 2 se rozpršelo, a tak jsme řešili různé matematické úlohy a chytáky. Pak jsme se vrhli na projekty a v opravdovou noc se hrála už 2. noční hra dne 🙂 Tentokrát byly 2 týmy, které si hlídaly a zároveň i měnily barvy baterkových světýlek, které byly umístěny u stromů, a současně trhaly členům nepřátelského týmu ocásky – proužky látek umístěné na zadní části těla. Byla to opravdu báječná hra!

Stavba mostu

Ve čtvrtek jsme se dozvěděli něco o počítačích, třeba, že ALU je kalkulačka a IF znamená jestliže. Po přednášce jsme hráli Válku patogenů. Každý tým měl svůj kruh a do něj se snažili dostat členové ostatních týmů. Když je v kruhu nikdo nechytil, mohli nalepit lepítko svého týmu na orga sedícího uprostřed kruhu. Odpoledne jsme v lese hráli hru, kdy jsme se pomocí různých početních operací měli dopídit k výslednému kódu. Večer byly konzultace k tématům, které jsme si na začátku dne vybrali (např. přemnožení bakterií, robotická ruka nebo genetika).

Šifrovačka

Pátek se od ostatních dnů lišil. Byla ŠIFROVAČKA! Po celém dnu plahočení po okolních vesnicích a návštěvě Haniččiny maminky v Měříně následoval zasloužený odpočinek u táboráku. Zpívali jsme všechny písničky z našeho super bakteriálního zpěvníčku – jako třeba Žízeň, Pochod marodů nebo Zlatý údolí.

Projekty

V sobotu převzali program Medvědovci (účastníci minulých táborů) a nepřednášel nikdo jiný než sám Medvěd 🙂 Tentokrát na téma úhly, jejich výpočty, odpočty a dopočty. Sportovní program byl trénink a taktika frisbee a odpoledne jsme v lese hráli Kámen, nůžky, papír proti Medvědovcům. Večer byla hra na roboty. Okolo chatek jsme hledali různé pokyny, třeba jako: „Vytvořte kruh, chytněte člověka před sebou za uši a zpívejte Jede, jede mašinka.“, a tím jsme robota donutili vykonat nějaký pohyb. Po rozklíčování všech těchto jednotlivých pokynů jsme robota měli dostat určenou dráhou až ke skleničce s lentilkami a donutit ho, aby ji přesypal.

Laborantky

Nedělní přednáška se týkala automatů a jejich funkcí. V dopoledním programu jsme hráli kubb, petanque a nohejbal. Po obědě jsme šli do lesa, kde si každý tým postavil domeček z toho, co našel a dostal do něj papírky (své živiny). Ty musel chránit a získat jich co nejvíc. Do kradení živin zasahovala vybíjená. Na obranu svých živin jsme koulemi vybíjeli přicházející nepřátele a ti se potom museli jít oživit. Večer se konal Béňův taneční večer, naučili jsme se waltz, jive a kvapík.

Rozdělávání ohně

V pondělí byla trochu jiná přednáška o zdravovědě. Naučili jsme se poskytovat první pomoc. Dopoledne jsme hráli LSD – Láďovu hru s papírky a odpoledne jsme se dostali do Las Viras. Měli jsme neomezený účet a naším úkolem bylo utratit co nejvíc peněz. Mohli jsme jít do kina, divadla, na módní přehlídku, do restaurace a dát si třeba luh z chaluh 🙁 nebo do aquaparku (rybníka), a to i když pršelo! V pondělí večer bylo hromadné objetí a odjezd Medvědovců. Následovaly druhé konzultace a tak trochu jiný večerníček v podobě super divadla z Las Viras.

Lodička

Úterní den nebyl stejný jako všechny ostatní. Šli jsme totiž na celodenní výlet do Velkého Meziříčí. Navštívili jsme věž kostela sv. Mikuláše, poslali pohledy a dali si zmrzlinu. Když jsme se vrátili do tábora, čekala na nás vodní bitva a překvapení: antibiotika – Medvědovci – a spousta legrace 🙂 Večer jsme měli táborák a špekáčky.

Rozcvička

Ve středu jsme se na přednášce o závislostech dozvěděli, jak vlastně vznikají a jak se jich také zbavit. Pak tradiční sportovní aktivita. Odpoledne jsme hráli druhou, vylepšenou, verzi války patogenů a večer jámácký AZ kvíz s otázkami typu „Kolik mají orgové dohromady sourozenců?“ nebo „Podle koho je pojmenovaná kaple v Kamenici?“.

Pyramida

Čtvrteční dopoledne jsme dokončovali projekty a odpoledne proběhla jejich prezentace. Bylo také celkové vyhodnocení celotáborové hry a odměnění všech účastníků tábora, a následovalo hromadné focení. No a večer byl druhý taneční večer a diskotéka.

Lukáš

V pátek nás čekalo loučení, bylo dlouhé a taky smutně veselé nebo vesele smutné! Loučila jsem se svými mnoha kamarády (tím myslím nejen své vrstevníky, ale i naše úžasné orgy), o kterých jsem ještě před 12 dny neměla ani tušení, a teď mi připadalo, že bez nich ani nechci odjet! Prožila jsem ty nejúžasnější dny nabité k prasknutí, plné dobré nálady, přátelských okamžiků a nekončící legrace. A už teď vím, že jsem se stala součástí super party, se kterou bych chtěla prožít ještě nekonečné množství zážitků!

Skupinová před výletem
Skupinová v tričku

A tak za všechny Jámáky 2017 prohlašuji:

NAŠIM ORGŮM DÍKY PATŘÍ, JSTE NÁS VŠECH POKREVNÍ BRATŘI,
PERLAMI JSTE TÉTO DOBY, PARŤÁCI DO NEPOHODY

Mája, účastnice tábora

Letošní tábor sponzorují

Přihláška na tábor
10.06.2024

Už přijímáme přihlášky na tábor, takže neváhej a přihlášku nám vyplň a odevzdej do odevzdávátka! Čas máš do 17.6.2024

Výsledky 3. kola
24.05.2024

Na stránce výsledky se můžeš kouknout jak si momentálně vedeš po opravení třetího kola :)

Předběžný termín tábora
07.05.2024

Letošní tábor předběžně plánujeme na 13.7.-20.7.

Výsledky 2. kola
15.04.2024

Na stránce výsledky se můžeš kouknout jak si momentálně vedeš po opravení druhého kola :)